Про вибір приладів нічного бачення та їх особливості написано досить багато матеріалів.
Одна із найкращих і повних статей, на наш погляд, знаходиться за цим посиланням:
Рекомендуємо ознайомитись із нею, щоб почати розбиратись в армійських ПНБ, їх видах та історії створення.
В цьому матеріалі буде зроблено короткий огляд цифрових приладів нічного бачення, які також є на ринку.
Цифровий ПНБ називають так, тому що в їх основі лежить не ЕОП (електронно-оптичний перетворювач), а цифрова камера.
Через нестачу і високу вартість армійських ПНБ, в продажу почали масово з’являтись цифрові пнб сумнівної якості, які в довоєнний час використовувались максимум для ігр або в страйкболі.
Мова іде про такі моделі як PVS14 Night Vision, NV800, NV3180 NVG G1, nektronix та подібні їм. Основні «представники» цього класу представлено на фото нижче:
Як і кожний продукт – ці також мають свою нішу і право на життя. Ними залюбки будуть гратися діти, їх можна спробувати під час гри в страйкбол і для подібних цілей.
За рахунок використання дешевої камери із невисокою чутливістю у даних приладів дуже обмежена дальність роботи (10-20м), погана роздільна здатність і низька якість картинки. Оскільки вони розроблялись для цивільного ринку, то відповідно про пристойний вологозахист мова взагалі не йде.
Про те всі вони мають досить низьку ціну. Виробники їх продають в середньому за 20-60 дол. Що є адекватною ціною за наявний набір функцій.
Проте починаючи з 2022 року і навіть дотепер ці прилади почали з’являтись в продажу в новому амплуа ????. Вони раптом стали «військовими», «тактичними», «армійськими» і навіть «спецназівськими». Окремі індивіди також обіцяли, що подібні прилади можна використовувати для водіння автомобіля без фар в темний час доби…
Як приклад відповідь нечесного продавця на запитання, чи можна використовувати NVG10 для водіння автомобіля вночі без фар:
Звісно причина цьому відома – недобросовісні продавці та їх копірайтери, які прагнуть отримати максимальну вигоду від теперішніх обставин. Також можна було б написати про вартість цих пристроїв, які ще минулого року пропонували за 300-500 доларів.
Окремо варто поговорити про ІЧ підсвітку. Існує 2 основні рішення в цій сфері із своїми перевагами та недоліками.
Найпоширенішою є ІЧ підсвітка з довжиною хвилі 850нМ. Вона доступніша, має ширший кут освітлення і кращу дальність, використовується майже повсюди в охоронних камерах і військових приладах типу PVS-7/14. У ввімкненому стані, ІЧ діод стає видим оку, оскільки світить ледь помітним червоним світлом.
Також доступні рішення на базі світлодіодів із довжиною хвилі 940нМ. Вони дорожчі, мають менший кут освітлення і радіус дії, проте повністю невидимі людському оку. Як приклад, подібні світлодіоди застосовують пультах дистанційного керування для побутової техніки.
Але їх «невидимість» не повинна вводити в оману користувачів ПНБ. Користуючись необізнаністю більшості покупців на ринку пропонуються цифрові ПНБ із «невидимою» ІЧ підсвіткою.
Як приклад:
Дійсно, як написано вище вона невидима для людського ока, але ось так виглядає будь-яка ввімкнена підсвітка в прилад ПНБ:
Для порівняння, ось фото людини із вимкненою підсвіткою:
Як бачите із фото – «невидиму» 940нМ підсвітку прекрасно видно в будь-який ПНБ.
Армійські ПНБ типу PVS-7/14 та інші також мають ІЧ підсвітку і її так само буде видно в ПНБ при застосуванні. Але за рахунок технології ЕОП, яка має можливість підсилення зображення до 50,000 разів цю підсвітку практично не використовують. Лише в місцях з повною відсутністю світла, типу закритих приміщень і підвалів.
Проте виробники теж слідкують за тенденціями і попитом. Тому серед всіх подібних пристроїв хотілося б виділити і коротко описати 2 моделі. Вони відомі у нас на ринку як NVG10 та NVG30.
Про NVG10 або XD Precision Cyclop знято хороший огляд. Його можна переглянути за цим посиланням.
На наш погляд, він є дійсно кращим за представлені вище зразки іграшкових ПНБ, але звісно має багато недоліків.
Основними із них є:
- вузьке поле зору (25.5°x14.5° ) – через нього можна бачити лише чверть від стандартного огляду;
- при тривалій роботі прилад нагрівається, і буде добре помітний в тепловізори;
- виробник навмисно або по іншій причині залишив ІЧ підсвітку ввімкненою в режимі IR OFF. Таким чином, щоб дійсно вимкнути її потрібно вибирати режим IR ON.
- Невелика дальність роботи. В описі заявляється про 200-500м, фактично в повній темряві не видно майже нічого. Із увімкненою ІЧ підсвіткою можна роздивитись силует максимум на 20-40м. В місячну ніч він працює краще, але далі 100-150м важко щось розгледіти.
- Попри заяви деяких «продавців» – прилад абсолютно непридатний для водіння машини в темний час доби. ІЧ підсвітка відбивається від скла і не дає жодного ефекту для покращення видимості.
Тобто в підсумку цей пристрій можна використовувати для дуже обмеженого кола задач. Звісно, що при відсутності інших засобів це краще ніж нічого. Але враховуючи все вище зазначене його небажано використовувати на передовій, особливо там де є ризик бути виявленим через активну ІЧ підсвітку.
Із всіх цифрових ПНБ, які були у нас на тестуванні хотілося відмітити модель NVG30. На час написання цієї статті (2024р) це один із найкращих приладів в своєму класі.
В ньому застосовується:
- новий високочутливий сенсор із високою роздільною здатністю – 2560 x 1440,
- у порівнянні з NVG10, тут значно більший кут огляду – 40°
- Дисплей OLED з роздільною здатністю 1920×1080
- прилад значно менше нагрівається
- Автономний час роботи складає до 5 годин
- Коректно працює управління ІЧ підсвіткою – в режимі IR OFF вона буде виключена, як і має бути
При ввімкненій ІЧ підсвітці (режим IR ON) світлодіод взагалі не світитися червоним кольором, демонструючи при цьому чудові результати роботи. В режимах ІЧ підсвітки IR1- IR3 – ІЧ світлодіод стає видимим.
Завдяки використанню сучасної CMOS матриці із високою світлочутливістю прилад гарно себе зарекомендував в роботі. В сутінках навіть без увімкненої підсвітки можна роздивитись силует людини на відстані до 100м.
Загалом даний цифровий ПНБ демонструє хороші результати роботи і доступний за прийнятну ціну. Тому за відсутності можливості використання PVS7/14 можна рекомендувати його до застосування, пам’ятаючи про викладені вище особливості.